Język polskipolski EnglishEnglish

Banknoty


Emitentem franków szwajcarskich jest Szwajcarski Bank Narodowy (Swiss National Bank - SNB). Od 1907 roku do 1984 roku wyprodukowano 7 serii banknotów. Obecnie banknoty ósmej serii wydrukowane po 1995 roku są jedynym prawnym środkiem płatniczym Szwajcarii. Banknoty ósmej serii zaprojektował Jörg Zintzmeyer.

Wcześniejsze serie zostały wycofane z obiegu (seria siódma opracowana w 1984 roku została określona jako rezerwowa i w ogóle nie weszła do obiegu a nieliczne pozostałe banknoty szóstej serii muszą być wymienione do 1 maja 2020 r. ponieważ po tej dacie nie będą wymieniane i staną się bezwartościowe).

Bank szwajcarski określił trzy fundamentalne wymagania które muszą spełniać banknoty:

  1. Banknoty muszą być dobrze zabezpieczone. To oznacza że muszą być zastosowane odpowiednie środki i zabezpieczenia podczas produkcji aby były trudne do podrobienia przez fałszerzy. Jednocześnie oryginały muszą być łatwo rozpoznawalne przez ludzi. Postęp i rozwijająca się technika reprodukcji wymagają wprowadzania coraz to nowych sposobów zabezpieczeń.
  2. Banknoty muszą być przyjazne dla użytkownika. Ludzie wymagają aby banknoty były łatwe w użyciu i łatwo rózróżnialne między sobą. Stąd między innymi różne są wymiary każdego nominału banknotów.
  3. Ostatnią rzeczą ale nie najmniej ważną jest estetyka banknotów. Zatem projektant musi brać pod uwagę aby banknoty podobały się społeczeństwu jak również spełniały dwa pierwsze wymagania.

Wielkość banknotów jest tym większa im wyższy jest nominał. Na awersie (przodzie) na dole banknotu jest portret osoby a w lewym górnym rogu ta osoba przy pracy. Na rewersie (tyle) umieszczone są charakterystyczne motywy i przedmioty związane z tymi osobami.

Obecne banknoty występują w 6 nominałach: